Kąpiel ze zwłokami z zagadką medyczną

Kąpiel ze zwłokami

…oczyszczenie dla duszy, ale czy dla ciała?

Świątynia Pashupatinath położona jest na wschód od centrum Katmandu, stolicy Nepalu. Do wpisanego na listę UNESCO miejsca kultu Hindusów oraz Buddystów każdego dnia tłumnie przybywają pielgrzymi z całego kraju. Niektórzy w ściśle określonym celu- by w świętej rzece zatopić ciała zmarłych.

Za dostarczenie zwłok do świątyni odpowiada najstarszy syn. Owinięte białym prześcieradłem transportuje nieraz z odległych wiosek. Trzeba pamiętać, że tam nie każdy ma samochód, a za główny środek komunikacji służą autobusy….i prawie zawsze panuje upał.

Zanim zostanie ułożone na stosie, ciało trzykrotnie zatapia się w rzece jako symbol oczyszczenia z grzechów. Po obrządkach i modlitwach można rozpocząć kremacje. Ogień ma płonąć równo dwadzieścia cztery godziny. Po tym czasie pozostałości wrzucane są do wody. Niezależnie ile spłonęło…nawet jeśli ogień w którymś momencie zgasł.

Co więcej- według niektórych tradycji nie każdy zmarły zasługuje na spalenie. W tych przypadkach przed wrzuceniem do rzeki ciało tylko dociąża się kamieniami, żeby nie wypłynęło na wierzch, kiedy rozpoczną się procesy gnilne.

Na zdjęciu widać rzekę Bagmati. Ale wszystkie z dorzeczy Gangesu uznawane są za święte. Wzdłuż ich brzegów budowane są schody, które ułatwiają dostęp do wody. Ludzie robią w nich pranie, kąpią siebie oraz zwierzęta, zatapiają padlinę, wylewają fekalia, a potem czerpią do przygotowywania posiłków i do picia.

Woda która może uzdrowić…lub zabić

Czy woda zaczerpnięta z rzeki w której topi się ciała zmarłych, pozbywa padliny, wylewa ścieki i składuje odpady może być lekarstwem?

Rzeka Ganges wraz z jej dorzeczami uznawana jest za świętą. Wyznamcy Hinduizmu nie tylko odbywają w nich rytualne kąpiele, ale również ją piją. I nie przeszkadza im w tym fakt, że te rzeki przypominają raczej rynsztoki, a im bliżej Gangesu tym wydają się być bardziej gęste. Co ciekawe nie zawsze musi się to kończyć chorobą, a dla miejscowych spożywanie tak zanieczyszczonej wody wydaje się nie tylko nieszkodliwe, ale czasem wręcz korzystne.

Co jest powodem, dla którego nawet spore ilości wody zaczerpniętej z tak zanieczyszczonych rzek dla Hindusów często pozostają nieszkodliwe?

Narodowy Instytut Inżynierii Środowiska i Badań Naukowych w Indiach donosi, że pomimo zanieczyszczenia wody Gangesu mogą stanowić nawet…lekarstwo! Naukowcy przypuszczają, że wszystko za sprawą bakteriofagów, czyli wirusów zdolnych niszczyć szkodliwe bakterie.

Pierwszych obserwacji w tym temacie dokonał pochodzący z Anglii Ernest Hanbury. Kiedy w XIX wieku mieszkańców Indii dziesiątkowała cholera ciała zmarłych topiono w Gangesie. Naukowiec zauważył, że ludzie pijący wodę z rzeki rzadziej sami zapadają na chorobę. Postawił on przypuszczenie, że wraz ze wzrostem stężenia bakterii rośnie również liczba zdolnych do ich niszczenia bakteriofagów. I to właśnie one bronią organizm przed zachorowaniem.

Oczywiście picie wody z zanieczyszczonych rzek jest bardzo ryzykowne i lekarze odradzają takie postępowanie. Niejednokrotnie prowadzi to do zakażeń, ciężkich zatruć, biegunek, a nawet śmierci. Trzeba również pamiętać, że dla przybywającego z obcego kraju turysty, którego system immunologiczny pozbawiony jest odporności na lokalne drobnoustroje spożycie nawet minimalnej ilości tak zanieczyszczonej wody stanowi najkrótszą drogę do szpitala.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s